[ Stolové hry | Miniatúry | Warhammer | Warhammer 40K | Confrontation ]

  
Hlavné Menu
Reklama
Spriatelené Weby
 
 
 
www.kafe.sk
  Naše mini-logo:
 
Nové články
The first task [2012-02-10 21:05:04]
Takze uvodny clanok co som sa len tak chvilu hral ked nebolo v robote co robit :D nejasnosti je tam...
Stret na Sartanskej planine [2011-12-07 10:13:53]
Battletech 3025
ZRudi vs Miglo
+++Stret na línii Kamenin – GT 722+++ [2011-11-16 12:44:01]
+++Krst ohňom A´un Adat+++ [2011-01-31 19:43:51]
+++chaos vs tau battlereport+++
Kto je online
Pripojeno uživatelu: 2
(1 v sekci Články)

Reg. uživatelé: 0
Návštevníci: 2

více...


Impérium Tau
  Posted on Thu 06 Dec 2007 by Joe_Joe (1808 reads)
Vo vesmíre stolnej hry Warhammer 40000 od Games Workshopu sú Tau cudzou rasou, obývajúcom malú ale husto osídlenú časť vesmíru na východnom okraji Mliečnej dráhy, približne 300 svetelných rokov v priemere. Tau boli do Warhammeru 40000 prvýkrát uvedení v roku 2001 ako súčasť plánu Games Workshopu na novú rasu.

Tau sa od svojho stretu s Ľudským impériom v 35. tisícročí rozvíjali veľmi rýchlo a prešli od lovecko-zberačskej úrovne technológie až ku hviezdnym cestám v období menšom ako 6000 rokov. Spoločnosť Tau sa rozvíjala rovnako rýchlo, od súperiacich kmeňov po unifikovaný kastovný systém, napredujúci k spoločným cieľom a známy u Tau ako Tau’va, Vyššie dobro.
Okrem piatich Tau kást majú v Impériu Tau svoje miesto aj iné cudzie rasy; najdôležitejšími sú Krooti a Vespidi, aj keď členmi sú aj iné rasy, ako napríklad Nikasárci alebo Tareliánski psí bojovníci. Občas je dokonca možné ako pomocníkov Tau vidieť i ľudských žoldnierov (v jazyku Tau nazývaných Gue’vesa).

Tau boli štvrtou armádou, ktorá dostala vlastný Kódex, upravený po vydaní štvrtej edície základných pravidiel (Kódex: Impérium Tau – 2006). Dodatočné pravidlá pre rasu Tau sa nachádzajú v príručke Imperial Armour zväzok 3 – Kampaň Taros (2005) od firmy Forge World.

Fyziológia

Fyziológia Tau je naviazaná na ich spoločnosť s tým, že každá kasta sa efektívne stáva subrasou rasy Tau. Táto skutočnosť bola pôvodne výsledkom nutného prispôsobenia sa tej-ktorej kasty svojmu prostrediu, aj keď medzikastovné vzťahy boli neskôr zakázané Ethereálmi.

Tau sú humanoidi, aj keď majú zrohovatené nohy a štvorprsté ruky (tri prsty a jeden palec). Ich koža je sivomodrá (aj keď medzi jednotlivými svetmi sa môže líšiť) s hrubou textúrou, kožovitá a nevylučuje takmer žiadnu vlhkosť. Ich tváre sú ploché, okolo očí široké so širokým zárezom v tvare “I”, bežiacim od čela až po miesto, na ktorom sa u ľudí nachádza nos. Zrak Tau je o niečo lepší ako ľudský a spektrum sa u nich mierne rozširuje do ultrafialovej a infračervenej oblasti. Ich zreničky sa však nedokážu prispôsobovať, čím majú Tau horší odhad hĺbky a pomalšie zaostrovacie reflexy ako ľudia. Čuchové orgány sa nachádzajú vo vnútri úst. Fyzická sila a veľkosť je medzi kastami rôzna s tým, že členovia Ohnivej kasty sú slabší a menší, ako priemerný človek.

Doteraz boli vyobrazené iba dve ženské Tau. Prvá, veliteľka Shadowsun, mala tvár bližšiu ľudskej, ako mužskej Tau; je jemnejšia a uhladenejšia s väčšími očami, tvárou s črtami nosa a zárez v tvare “Y”. Nie je ale známe, či je Shadowsun reprezentantkou všetkých ženských Tau. Druhá ženská Tau, podrobená cisárskej pitve, mala tvárové charakteristiky mužského Tau.

Tau nemajú psykerov (ich mysle sa totiž vo warpe prakticky nepremietajú) a ako takí majú o Immatériu len veľmi malé znalosti. To im poskytuje určitú úroveň ochranu pred silami warpu, ovplyvňujúcimi myseľ, ale pred fyzickými prejavmi útočných síl ich to neochráni. Z väčšej časti nepoznajú nástrahy Immateria a preto Tau na Meduse V uskutočnili rozsiahly výskum Warpu. Výsledkom však bolo, že ďalší výskum je neprijateľný, pretože “Warp nie je miesto pre Vyššie dobro a je najlepšie prenechať ho iným riskujúcim rasám, ktoré sa z tejto sféry nevedia vymaniť.” Lode Tau preto nevedia používať Warp pohon a všetky kolonizované tauské svety sú relatívne blízko seba.

Členovia kasty Ethereálov majú na hlave kosoštvorcový kostený hrebeň. Cisárski učenci predpokladajú, že Ethereálovia vedia ovládať ostatné kasty pomocou feromónov alebo latentných psychických síl, ale žiadne z týchto podozrení sa doteraz nepotvrdilo.

História

Prvý kontakt s Ľudským impériom sa uskutočnil v neskoršom 35. tisícročí, kedy prieskumná flotila Adeptus Mechanicus narazila na obývaný systém v Damoklovej zátoke. Štúdie planéty s možnosťami života, ktorý sa neskôr vyvinul v rasu Tau, ukázali pustú planétu s hojnou biodiverzitou. Jeden druh obyvateľov savany sa už naučil používať oheň, ale tímy Adeptu Mechanicu usúdili, že ich ďalšia existencia nemá význam, preto označili planétu a tým aj predkov Tau na vyhladenie a kolonizáciu. Bola vyčlenená kolonizačná flotila, ale podivné warpové búrky všetky jej lode zničili a na určitý čas tento hviezdny systém izolovali.

Zatiaľčo sa Ľudské impérium a jeho armáda trápili s Vekom odpadlíkov, primitívni predchodcovia Tau sa rozšírili z planín za obživou. Každý kmeň sa prispôsobil svojmu novému prostrediu celkom rýchlo; zatiaľčo tí, čo presídlili k deltám riek, rozvinuli spracovanie kovov a poľnohospodárstvo, skupiny prežívajúce na planinách zrodili schopných a agresívnych lovcov.
Spoločne s rýchlou adaptáciou prišiel aj rovnako prudký technologický rozvoj. Tau sa veľmi rýchlo naučili používať pušný prach a vhodné zbrane a kamenné opevnenia. Lovecké kmene z planín sa onedlho dostali do konfliktu so skupinami z riečnych oblastí, ovládajúcimi poľnohospodárstvo a obchod. Na oboch stranách zomreli tisícky jednotlivcov a väčšina z nich sa stala obeťou nedostatku vody a potravy a biednych životných podmienok, než samotných bojov.

Ku koncu 37. tisícročia boli Tau na pokraji samozničenia. Keď vojny a choroby dosiahly najsmrteľnejší vrchol, začali sa diať zvláštne veci. Blikajúce svetielka na oblohe a v horách občas zazreté zahalené postavy boli pokladané za zlé znamenia, ukazujúce na koniec rasy Tau. Na náhornej rovine Fio’taun začala aliancia horských a planinových Tau obliehanie najväčšieho opevneného mesta budovateľských Tau. Obliehanie trvalo päť ročných období, zásoby sa však začali míňať, v meste sa rozširovali choroby a planinoví Tau nepripúšťali nič iné, ako víťazstvo cez konflikt.

V jednu noc vstúpil do tábora útočníkov neznámy Tau neobvyklého vzhľadu a žiadal si rozhovor s veliteľom armády. Napriek tichému prejavu nedokázali stráže cudzincovi odolať a eskortovali ho k svojmu vodcovi. V tom istom čase sa iný mysteriózny Tau ohlásil u strážcov vo vnútri mesta Fio’taun a požiadal o návštevu u kastelána. Jeho žiadost bolo taktiež vyhovené a do hodiny vyviedol kastelána a ostatných veliteľov opevneného mesta za hradby. Vonku na nich už čakala skupina z nepriateľského tábora, vedená prvým cudzím Tau.
Cudzinci, nazývajúci samých seba Ethereálmi, prikázali všetkým zúčastneným si sadnúť a začali vysvetlovať, ako môžu byť talenty a schopnosti jednotlivých kmeňov spojené dohromady. Hovorili o „Vyššom dobre“, ktoré je možné dosiahnuť iba spojením kmeňov a pri východe slnka sa nepriateľské strany dohodli na prímerí. Počas nasledujúceho roka prišlo niekoľko ďalších Ethereálov, rozširujúcich správy o mieri a Vyššom dobre po celej planéte. Na konci tohoto roka skončili všetky zostávajúce roztržky a Tau začali prosperovať ako nikdy predtým. Za záchranu celej civilizácie boli Ethereálovia ostatnými Tau uctievaní a všetci sa prispôsobili kastovnému systému, nastolenému Ethereálmi.

Impérium Tau sa počas nasledujúcich tisíc rokov rapídne rozvíjalo tak vedecky, ako aj veľkostne. Počas krátkeho času vyvinuli Tau raketovú technológiu a na mesiacoch T’au rýchlo založili nové kolónie. Prístup to vesmíru im umožnil vyvíjať väčšie lode, ktoré na oplátku umožnili lety k blízkym planétam. Hviezdni kartografi Vzdušnej kasty zistili, že domovský svet Tau leží v hustom zhluku hviezd a prípadná supernova by mohla celú ich civilizáciu ľahko zničiť, čo ich povzbudilo k ďalšiemu rozmachu. Tau objavili existenciu Immateria a warpovej technológie od cudzej vesmírnej lode, nájdenej na jednom z mesiacov T’au, ale keďže ich rasa nemala žiadnych psykerov, nedokázali obsiahnuť celý potenciál warpového pohonu. Boli schopní vyvinúť technológiu nadsvetelného pohonu úpravou gravitického pohonného systému, ktorý lodiam umožňoval „vrhnúť sa“ smerom k Immateriu, aby ich následné vypudenie vymrštilo do významnej vzdialenosti. S touto novou technológiou začali Tau expandovať do medzihviezdneho priestoru, obsadzovať nové systémy a objavovať nové cudzie rasy. Vo väčšine prípadov boli tieto rasy začlenené do Impéria Tau, aj keď niektoré z nich, ako napríkald orkovia, vzdorovali.

Impérium Tau sa s Ľudským impériom stretlo v polovici 41. tisícročia. Kolonizačná loď Tau vletela do cisárskeho systému a bola okamžite zostrelená cisárskym loďstvom. Akonáhle boli analyzované telá, nájdené v nej, bola zistená ich zhoda so záznamami prieskumnej flotily spred 6000 rokov. V tom istom čase nadviazali priekupníci kontakt s niektorými odľahlými klanovými svetmi Tau a rozvinul sa obchod medzi týmito svetmi a cisárskymi osídleniami na Východnom okraji galaxie. Práve teraz začali Tau rozpoznávať enormnú rozsiahlosť Ľudského impéria. Namiesto ohromenia z prítomnosti takého veľkého a silného vesmírneho suseda vyslali Ethereálovia zástupcov Vodnej kasty na niektoré odľahlé cisárske svety, kde sa dokázali zapojiť do okruhu poradcov cisárskych veliteľov. Diplomatické schopnosti Vodnej kasty sú také silné, že niekoľko z týchto cisárskych svetov naraz vyjadrilo svoj cieľ dosiahnuť Vyššie dobro a včleniť sa do Impéria Tau. Vyľakané rýchlym rozvojom tejto xeno-rasy a hrozbou zamorenia votrelcami vyhlásilo Administratum Impériu Tau vojnu spustením Krížovej výpravy do Damoklovej zátoky. Táto výprava postupovala rýchlo a drvila každý odpor. Predsunuté jednotky Tau pocítili potupné straty najmä vďaka prítomnosti cisárskych Titánov a Vesmírnych mariňákov z kapitúl Železných rúk a Bielych jaziev. Tento postup pokračoval až do okamihu, keď cisárske jednotky narazili na tauský klanový svet Dal’yth, kde sa krížová výprava na niekoľko mesiacov zastavila.

Vzhľadom na obmedzenie zásobovania cisárskych vojsk kvôli hrozbe postupu tyranidskej flotile Behemot na Ultramar akceptovali cisárski velitelia ponuku Vodnej kasty na prímerie a stiahli sa z vesmírneho priestoru Tau.
V poslendej štvrtine 41. tisícročia bolo Impérium Tau napadnuté zostatkami tyranidskej flotily Kraken. Oslabenie cisárskeho priestoru potrebou chrániť Kadiánsky sektor proti Abaddonovi Plieničovi tiež poskytlo Tau nové možnosti na kolonizačnú expanziu. Tretí rozmach vyústil do vytvorenia niekoľkých nových kolonizovaných svetov s minimálnym zásahom do cisárskeho priestoru.
Index :: Print :: E-mail
Komentář je vlastnictvím jeho autora. Neodpovídáme za jeho obsah.
Poslal VláknoNové obrázky
Rýchle linky
Nové príspevky
Nové linky


Copyright Š 2003 by WARGAMING.sk   |  Powered by XOOPS 2.0 ? 2001-2003 The XOOPS Project  |   Design by 7dana.com