[ Stolové hry | Miniatúry | Warhammer | Warhammer 40K | Confrontation ]

  
Hlavné Menu
Reklama
Spriatelené Weby
 
 
 
www.kafe.sk
  Naše mini-logo:
 
Nové články
The first task [2012-02-10 21:05:04]
Takze uvodny clanok co som sa len tak chvilu hral ked nebolo v robote co robit :D nejasnosti je tam...
Stret na Sartanskej planine [2011-12-07 10:13:53]
Battletech 3025
ZRudi vs Miglo
+++Stret na línii Kamenin – GT 722+++ [2011-11-16 12:44:01]
+++Krst ohňom A´un Adat+++ [2011-01-31 19:43:51]
+++chaos vs tau battlereport+++
Kto je online
Pripojeno uživatelu: 9
(2 v sekci Články)

Reg. uživatelé: 0
Návštevníci: 9

více...


LEMAN RUSS
  Posted on Sat 30 Jun 2007 by Despreaux (4487 reads)

MAĽUJEME LEMANA – URBAN CAMO


Táákže školské povinnosti úspešne zvládnuté, leto pred nami, konečne dostatok času na venovanie sa poctivej modelárčine. Za uplynulý rok sa mi kade tade po izbe nazbieralo celkom hojné množstvo rozpracovaných modelov, ktoré som sa rozhodol čo najskôr podokončovať. Patrí medzi ne aj štandardný tank Imperiálnej Gardy, myslím dokonca jeden z najpoužívanejších – LEMAN RUSS.


Už keď som si Lemana kupoval (ako inak od Jošého ), rozmýšľal som o farebnej schéme, ktorá by v istom zmysle vybočovala zo zaužívaného štýlu môjho maľovania. Tí, ktorí poznajú moje nafarbené modely, určite postrehli, že zvyknem používať relatívne pestrofarebnú škálu farieb, výrazné highlighty. Moje skúsenosti s vozidlami sú zatiaľ len tri – dva Exorcisty a jeden Penitent engine... každý z nich viac či menej žiari farbami, pričom sa ani v najmenšom nepodobajú na skutočne armádne zariadenia. Tento raz som sa chcel držať viacej pri zemi, uvažoval som o nejakom variante kamufláže. Nakoniec som sa rozhodol pre urban camo, čo sú vlastne odtiene šedej čo najnáhodnejšie rozhodené po tanku.


Najprv než začnem s opisom samotného maľovania, rád by som mal zopár všeobecných poznámok. Za najdôležitejšie považujem, že som nepracoval na tomto modeli so snahou o čo najlepší paintjob, bez ohľadu na čas strávený pri ňom. Práve naopak, jedná sa o istý variant speed paintingu(aspoň do miery, do akej je to pri vozidle možné). Čiže pomer kvalita/čas som sa snažil dosiahnuť čo najpriaznivejší. Ďalej som pri maľovaní používal celkom veľké štetce, hlavne ploché (Winsor&Newton 3mm plochý, menej kvalitný Koh-I-Noor 4...) čo sa mi veľmi osvedčilo(normálnu tri nulku a jedničku som použil len pár krát na detaily) – toto si myslím, že je pri robení tanku všeobecne známe. Za ďalšie, pri finalizácii, konkrétne pri weatheringu, som použil takzvané suché pastely(dajú sa kúpiť v rôznych umeleckých potrebách – tie moje sú značky Toison D’Or a predávajú sa v rozmanitých odtieňoch), na rozdiel od klasického použitia akrylových farieb. VEĽMI dôležitá vec, ktorú si pri použití týchto suchých pasteliek treba uvedomiť je to, že ich musíte nanášať TESNE predtým, než nalakujete sprejom model! Totižto, suché pastely držia na modeli až po nalakovaní...Dosť bolo obkecávania, poďme teda na vec!


Skladanie a basecoatovanie


Tejto téme nechcem venovať nejakú extra pozornosť, takže len zbežne. Po otvorení krabice na nás pozerajú jednotlivé diely uväznené vo viacerých sprúčkach. Každý dielik postupne „vyštikneme“ modelárskymi klieštikmi, starostlivo začistíme od prípadných mould lines. Keď máme takto pripravené všetky diely, zlepíme ich dokopy, snažíme sa o čo najväčšiu presnosť, aj keď sa to nie vždy podarí. Tento model je celo-plastový, takže s lepením nemáme problém. Použil osvedčené modelárske lepidlo na plast od Revellu, s ktorým som nadmieru spokojný. Po zlepení zatmelíme greenstuffom nedoliehajúce časti modelu tak, aby sme mali pred sebou Lemana bez rôznych nechcených škár. Na upevnenie veže a vlastného tela tanku na pomocné podstavy pre lepšiu manipuláciu pri farbení použijeme takzvané „lepiace podušky“ – napr. moje sa volajú Patafix a kúpil som ich v Tescu asi za 50,- SKK. Je to taká lepkavá hmota nie nepodobná rozžutej žuvačke, ktorá však nestrháva farbu a nezanecháva mastné fľaky po odstránení. Keď máme tank a vežu uchytené, nastriekame ich podkladovým sprejom. Použil som štandardný Games Workshop sprej, biely.
Postupne maľujeme kamufláž


Biely podklad necháme poriadne(cez noc) preschnúť a akonáhle je model pripravený na ďalšiu manipuláciu, neváhame a pokračujeme. Fáza, ktorá teraz prichádza je asi najzdĺhavejšia a pre mňa osobne asi aj najnudnejšia celkovo. Jedná sa totižto o nanášanie základovej farby, zvolil som codex grey. Na časti modelu, ktoré chceme mať kovové(pásy, zbrane, rôzne mriežky, poklopy, atď) nanesieme zriedenú chaos black. Určite treba zdôrazniť, že šedú aj čiernu nanášame dostatočne ZRIEDENÉ! Inak hrozí pri veľkých rovných plochách vytvorenie šmúh, ktoré rozhodne nevyzerajú dobre. Takže heslo dňa znie vrstvy zriedenej farby ruže prinášajú! Ja som spravil tri nátery/vrstvy codex greyou, ako aj chaos black. Jednoducho spravte toľko vrstiev, až kým nedosiahnete viac menej jednoliaty povrch.Maskovanie. Zoberieme modelársku maskovaciu lepiacu pásku(mala by byť priamo na to určená, lebo inak hrozí okrem iného strhnutie farby z modelu...) a prilepíme ju podľa vlastného gusta. Ja som chcel dosiahnuť mestské maskovanie takže som sa snažil robiť čo najhranatejší a najkrivolakejší vzor na zmätenie oka. Keď máme páskou polepený model tak, aby sa vytvorili vzory podľa našich predstáv, namaľujeme do „okienok“ tmavší odtieň šedej farby – ja som použil codex grey zmiešanú s chaos black. Opäť treba použiť radšej viacej redších vrstiev na zabezpečenie jednoliatosti farby. Po vyschnutí pásku strhneme a kocháme sa nad nami vytvoreným vzorom. Rovnaký postup aplikujeme ešte raz – vytvoríme si iný vzor, nanesieme tento krát bledší odtieň, v mojom prípade fortress grey zmiešanú so space wolves grey. Na dokončenie kamufláže som namaľoval ešte biele trojuholníky rôznej veľkosti, rozhodené po celom tanku. Snažíme sa pri tom, aby trojuholníky zasahovali pokiaľ možno do všetkých troch odtieňov šedej(najtmavšej, strednej, najbledšej). Toto slúži na konfjúznutie očí nepriateľa!Týmto je kamufláž hotová. Nehajlajtoval som hrany tanku, len som ich JEMNE prešiel novinovým papierom, čím som docielil, že občas zľahka prekukla biela podkladová farba ...Kovy, inkovanie, detaily


Ak si ešte pamätáte, tak na začiatku sme si pripravili miesta, kde chceme mať kovy čiernou farbou. Najskôr ale, než začneme čokoľvek kovové maľovať, musíme si ochrániť našu čerstvú urban camo schému, nech ju nezaprasíme metalikami. Schyľuje sa na dry-brushing. Myslím, že netreba nejako bližšie opisovať spôsob zamaskovania ne-kovových častí modelu, stačí opäť použiť už zmieňovanú lepiacu pásku...
Teraz k vlastným kovom. Chytíme boltgun metal a drybrushneme s ním všetko, čo chceme mať kovové. Pásy veľmi ZĽAHKA drybrushneme bestial brown aby sme získali jemne zhrdzavený look. Prichádzajú na rad inky, konkrétne black ink a brown ink. Časti ako sú napríklad zbrane, časti hlavne kanónu, výfuky zainkujeme mixom čierneho a hnedého inku – pomer si spravíme podľa vlastnej preferencie. Nezabudneme ani na pásy, ktoré si takisto prosia ink, im dáme však o niečo tmavší ako zbraniam. Ukončíme to ešte lightovým drybrushom boltgun metal, snažíme sa ale zanechať farbu IBA na hranách. Bezpečnostné maskovanie lepiacou páskou môžeme odstrániť.


Dobre, tak teraz k detailom. Ide hlavne o všelijaké orlice, mriežky, nity, páčky... v neposlednom rade sa jedná aj o „zatečenia“ jedného odtieňu šedej do iného v kamufláži z dôvodu nedokonalého nalepenia maskovacej pásky hlavne pri rôznych záhyboch.


Najprv k tým pretečeniam. Tomuto sa asi skutočne nedá vyhnúť, aj keď som sa snažil prilepiť pásku čo najprecíznejšie. So zamaľovaním nie je ale žiaden problém. Snažíme sa, aby boli hrany medzi rôznymi odtieňmi ostré a rovné.


Ostatné detaily. Ja som sa neudržal a pre oživenie som natrel jednu orlicu a lebku s vavrínmi na červeno aj s hajlajtmi peknými do oranžova ... Každopádne sa snažíme zachovať tlmenú farebnú schému. Pokračujeme ďalšími drobnosťami. Zarobíme si celkom hustý čierny ink a urobíme ním okolo každého vystúpeného nitu čiernu bodku. Neskôr po uschnutí čiernej, nanesieme najužším štetcom aký máme na špičku každého nitu boltgun metal. Pomocou čiernej a striebornej a gaštanového inku môžeme dorobiť efekt odretej farby, hodí sa to predovšetkým na všelijaké rohy, do okolia pásov, na spodok pri zemi. Teraz budeme pre zmenu zase potrebovať extra riedky čierny ink. Zanášame ním v relatívne výdatných množstvách všetky škáry, rohy, záhyby... môže byť potrebné naniesť viacero vrstiev. Inkujeme až pokým nie sú tieto všetky medzery rozoznateľne tmavšie ako ostatné časti modelu.


Ak sa nám netrasú ruky a máme kvalitný štetec, ktorý si drží ostrý hrot, skúšame namaľovať freehandom názov tanku. Najčastejšie sa kreslí na rovnú plochu na bočnej strane veže. Ja som sa rozhodol urobiť pokus – môj Leman sa volá „TRAFFIC!“ a tento názov je nakreslený graffity štýlom(ktorý som skúšal robiť inak prvý krát v živote). Predsa len je to starý veterán pouličných potýčok s extrémistami v úľom meste, tak sa posádka čiastočne prispôsobila prostrediu .Ak sa nám ani na x-tý pokus nedarí namaľovať nič s čím by sme boli spokojní, máme ešte nálepky pribalené k modelu. Tie síce nie sú bohvieako nápadité, ale mne sa celkom páčia a keď ich správne nanesieme, vyzerajú ako keby ste ich nakreslili vy. Nálepku hodíme na model kam chceme, snažíme sa ale, aby bola čo najviac vycentrovaná, resp. aby bol aspoň jeden jej kraj rovnobežný s nejakou hranou na modeli. Po uschnutí nálepky používam jeden modelársky fígeľ – vodičku s názvom Mr. Mark Softner, kúpil som ju na hobby veľtrhu. Po jej aplikácii na plochu nálepky a jej blízkeho okolia nálepka zmäkne(už podľa názvu ste asi vytušili o čo ide) a jej okraje by mali lepšie priľnúť na povrch modelu. Po konečnom streknutí matným lakom bude na prvý pohľad dosť obtiažne určiť, či je to skutočne nálepka alebo freehand.


Weathering aka bojové zašpinenie


Ako som písal na začiatku, nepoužil som konvenčné farby ale skúšal som použiť suché pastely. Pracovalo sa mi s nimi nadmieru dobre a s ich použitím som skutočne spokojný. Ich výhodou je absolútne bezproblémové a jednoduché dosiahnutie efektu prechodu „do stratena“. Nevýhodou je zvýšená potreba opatrnosti PO ich aplikácii, pretože ak sa dotknete takejto plochy prstom, zanecháva dosť nepríjemné odtlačky, ktoré sa ťažko maskujú. Suma sumárom, tieto pastely nahradia u mňa tradičné farby – pre potreby weatheringu.Chcel som dosiahnuť efekt zaprášenia a vyhnúť sa zablatenému dojmu(kde by sa v betónovej džungli nabralo blato...). Na tento účel poslúžili dva odtiene pastelov – tmavo šedý a zemito hnedý. Tieto som každý nadrobil/nastrúhal a navzájom zmiešal. Vytvoril sa jemný prášok, ktorý som potupne začal štvorkou plochým štetcom nanášať na tank smerom odspodu hore zhruba do výšky spodku bočného držiaku na zbraň. Samozrejme nezabudnite na okolie pásov... Nakoniec som urobil JEMNÝ prachový závoj v podstate na celý model(s tým ale skutočne opatrne, pretože ak to preženiete, nebude to vyzerať dobre). Nakoniec zoberieme ešte čiernu pastelu, nadrobíme si ju, a zašpiníme ňou okolie hlavní a konce výfukov.


Lakovanie, finále


Blížime sa ku koncu. V tomto štádiu je jediná možná manipulácia prostredníctvom pomocnej krabičky ku ktorej mám tank prilepený. Čím skôr tým lepšie urobíme normálny lakovací nástrek matným lakom, po vyschnutí môžeme dať pre istotu ešte jeden. Naposledy skontrolujeme, či sme skutočne nič nezabudli namaľovať. Ja som zabudol na svetlomety... Nevadí, hneď to aj fixneme, radšej neskoro ako nikdy.Takže teraz by mal byť model skutočne hotový. Časová bilancia je asi 12 hodín čistého času a tri dni hrubého, rátané len vlastné maľovanie od bieleho basecoatu. Osobne som s výsledkom vzhľadom na čas spokojný.


Ďakujem za pozornosť, dúfam že vás to bavilo, poprípade motivovalo napaintiť doma nejaký rozrobený, prachom zapadnutý tančík. Zároveň sa teším a verím, že sa takto opäť stretneme v budúcnosti pri ďalšom článku, ktorý by som chcel vyprodukovať. Čakajú ma ešte predsa zo štyri Rhiná .
Za pozornosť ďakuje Despre

Index :: Print :: E-mail
Komentář je vlastnictvím jeho autora. Neodpovídáme za jeho obsah.
Poslal VláknoNové obrázky
Rýchle linky
Nové príspevky
Nové linky


Copyright Š 2003 by WARGAMING.sk   |  Powered by XOOPS 2.0 ? 2001-2003 The XOOPS Project  |   Design by 7dana.com