[ Stolové hry | Miniatúry | Warhammer | Warhammer 40K | Confrontation ]

  
Hlavné Menu
Reklama
Spriatelené Weby
 
 
 
www.kafe.sk
  Naše mini-logo:
 
Nové články
The first task [2012-02-10 21:05:04]
Takze uvodny clanok co som sa len tak chvilu hral ked nebolo v robote co robit :D nejasnosti je tam...
Stret na Sartanskej planine [2011-12-07 10:13:53]
Battletech 3025
ZRudi vs Miglo
+++Stret na línii Kamenin – GT 722+++ [2011-11-16 12:44:01]
+++Krst ohňom A´un Adat+++ [2011-01-31 19:43:51]
+++chaos vs tau battlereport+++
Kto je online
Pripojeno uživatelu: 3
(1 v sekci Články)

Reg. uživatelé: 0
Návštevníci: 3

více...


Mokrá Paleta
  Posted on Fri 16 Jun 2006 by jose (5834 reads)


Všetci, čo už nejaký čas maľujú miniatúry akrylovými farbami už určite narazili na jeden problém - kde / na čom miešať farby. Niekto používa pivné vrchnáky, niekto prázdne plastové "platíčka" od liekov, niekto lyžičku. Tieto mininádobky sú fajn, pokiaľ potrebujete namiešať väčšie množstvo rovnakého odtieňu farby, ktorou budete natierať väčšie plochy. Keď sa dostanete k jemnejšiemu tieňovaniu, najideálnejšie je miešať farby "live" - v reálnom čase a na to je samozrejme najlepšia klasická paleta. A vtedy prichádza do hry velebená i zatracovaná vlastnosť akryliek - pekelne rýchle schnutie. Múdre hlavy samozrejme vymysleli riešenie. Tým je mokrá paleta. Mokrá paleta vo všeobecnosti pozostáva z nádobky, nejakého savého porézneho média nasiaknutého vodou a vrchnej priepustnej blany na ktorej sú farby, ktoré vďaka osmóze nasávajú cez priepustnú blanu vlhkosť z vodou nasiaknutého média.

Najprv som sa mokrú paletu márne pokúšal zohnať v bratislavských umeleckých obchodoch. Potom prišla na rad improvizácia. Úlohu nádobky na seba zobral tanierik spod šálky na kávu alebo viečko z ramy, porézne savé médium bol hajzlák a priepustná blana bol papier. Keďže papier sa nesmie rozpadať na vlákna, ktoré sa vám miešajú do farby, tak som po pokusoch s kancelárskym papierom, laboratórnym filtračným papierom nakoniec zakotvil u lesklého papiera z reklamných letákov. Paleta fungovala celkom dobre, ale malo to niekoľko nevýhod:
- lesklý reklamný papier občas vôbec neprepúšťal hoci bol hajzlák pod ním hodne mokrý
- Papier po nejakom čase tak či tak začal púšťať vlákna, prípadne som v ňom nechtiac urobil diery, cez ktoré sa na vrch prevalila voda z hajzláka.
- Paleta zvyčajne za noc (keď som spal) a deň (keď som pracoval) vyschla a večer ju bolo treba opäť oživovať.
- hajzlák má tendencie sa zhrčovať a vytvárať hustú masu, na vrchu ktorej je mláčka vody
-vyschnutý hajzlák je ako kameň a veľmi sa mu moknúť nechce.

Potom mi kamoška priniesla z francúzska toto:..je to origoš papier na mokrú paletu - sú tam dva typy papiera. žltý "reservoir paper" - t.j. piják, ktorý má plniť úlohu nášho savého média. A blanový papier na vrch palety - ktorý sa zo všetkého najviac podobá na pauzák (to je to, na čo sa kedysi kreslili technické výkresy, kým neboli plotre ). Ak teda nezoženiete originál papiere, skúste použiť pauzák a piják.

Obetoval som krabičku zo sovietskeho mini - magnetického šachu, a urobil si tak nádobku na mokrú paletu - ale nádobku s viečkom - čím som takmer znemožnil vysychanie farieb, keď s paletou nepracujem a zároveň umožnil jednoduchý transport palety v mojom maľovacom kufríku (každý mesiac si ťahám svoje maľovacie nádobíčko z jedného konca republiky na druhý)

Zistil som aj, že samotný "reservoir paper" veľa vody nepojme a je potrebné počas práce relatívne často vodu doplňovať a je zároveň ťažké zabezpečiť vhodnú vlhkosť (mal som problém, že bol buď vždy suchý, alebo príliš mokrý - ani jedno nieje dobré. a tak som ešte pod reservoir paper vložil reservoir hubku - klasickú kuchynskú tenkú hubko-handru z teska, zastrihnutú do potrebného tvaru.

Tým som dospel k mokrej palete, s ktorou som maximálne spokojný - farby skutočne vydržia na uzavretej palete aj TÝŽĎEŇ - ale ich kvalita sa postupne znižuje (po dni sú ešte ok, po dvoch sa z nich myslím stráca pojivo alebo čo - proste začnú sa správať podobne ako problémová žltá farba - pri maľovaní robia čmuhy).
Vlastne je tu ešte jeden problém - stalo sa mi už, že keď som paletu po dvoch týždňoch otvoril (farby boli ešte vlhké ) zistil som že sa na niektorých miestach začali tvoriť kolečká plesne... mno.. príroda. pravda ale je, že papier, ktorý v nej bol som vtedy už používal skoro dva mesiace.

v budúcnosti ešte možnože budem experimentovať s vodou, ktorú do palety lejem. Na nete som narazil na tipy pridávať do nej akrylo-retardér a future... hm...

...a tuto je fotodokumentácia

..spomínaná krabička od malého ruského magnetického šachu:..otvorená paleta s farbami..práve som menil papier (čo robím tak raz mesačne), takže preto je paleta taká prázdna. inak býva pekne zamachlená :pod vrchnou pauzákovou vrstvou je pijákpod pijákom hubka:


a pod hubkou kvalitný červený sovietsky plast, ešte z predrevolučných čias...dajte vedieť vaše tipy a skúsenosti s mokrou paletou... (napr. kde sa dajú tie papiere zohnať na slovensku)
Index :: Print :: E-mail
Komentář je vlastnictvím jeho autora. Neodpovídáme za jeho obsah.
Poslal VláknoNové obrázky
Rýchle linky
Nové príspevky
Nové linky


Copyright Š 2003 by WARGAMING.sk   |  Powered by XOOPS 2.0 ? 2001-2003 The XOOPS Project  |   Design by 7dana.com