[ Stolové hry | Miniatúry | Warhammer | Warhammer 40K | Confrontation ]

  
Hlavné Menu
Reklama
Spriatelené Weby
 
 
 
www.kafe.sk
  Naše mini-logo:
 
Nové články
The first task [2012-02-10 21:05:04]
Takze uvodny clanok co som sa len tak chvilu hral ked nebolo v robote co robit :D nejasnosti je tam...
Stret na Sartanskej planine [2011-12-07 10:13:53]
Battletech 3025
ZRudi vs Miglo
+++Stret na línii Kamenin – GT 722+++ [2011-11-16 12:44:01]
+++Krst ohňom A´un Adat+++ [2011-01-31 19:43:51]
+++chaos vs tau battlereport+++
Kto je online
Pripojeno uživatelu: 2
(1 v sekci Články)

Reg. uživatelé: 0
Návštevníci: 2

více...


Serial o malovani for beginners part V
  Posted on Tue 09 May 2006 by fingol (1670 reads)
Maľovanie vozidiel

Na žiadosť tu prítomných som sa rozhodol napísať niečo aj o tejto problematike. Škoda, že už druhý krát , pretože som tento článok omylom zmazal ja debil, takže to, že toto píšem je dôkaz môjho obrovského odhodlania, hehe. No ale vážne, čo sa týka vozítiek vo Warhammeri, tak celý postup a technika, ktorú som používal ja je velmi jednoduchá, ale vzhľadom na veľkosť modelov pomerne pracná a časovo náročná. Nebudem spomínať vôbec maľovanie, resp. striekanie pomocou spreja, pretože jednak o tom nie je čo povedať a taktiež som to nikdy nerobil. Treba si najmä uvedomiť, že tanky a iné vehikly z warhammeru sú plastové, a veľa času vám zaberie ich kompletizácia a lepenie. Na samotné maľovanie budete potrebovať čierny podkladový sprej, väčší štetec a drybrush ?štetku?.

Čierny undercoat je podľa mňa pri vozidlách základ a robiť ho štetcom je samovražda vzhľadom na veľkú plochu. Sprej je ideálny. Všetko ostatné ale budete robiť pekne ručne, takže sa netešte dopredu. Ak je urobený kvalitný undercoat môžete spraviť základný náter /pokiaľ ste lenivý ako ja, a navyše robíte tanky do šeda... nechajte tam tú čiernu ako základku a priamo highlightujte. Nezabudnite, že ten je treba robiť najtmavším odtieňom farby, ktorú tam chcete. Pretože od tohto bodu sa bude iba zvýrazňovať. Pokiaľ robíte maskáč alebo rôzne iné farebné kreácie, platí to isté.

Na základnú farbu sa potom aplikuje minimálne jedna vrstva drybrushu / ale doporučujem viac, pričom je vhodné ešte doplniť miernym outlinom na hranách modela. Drybrushujte postupne svetlejšími a svetlejšími odtieňmi pokiaľ nedosiahnete požadovaný efekt. Ak to nestačí, hranou štetca zvýraznite záhyby a okraje mašiny. Toto je jeden z prípadov, ako som spomínal minule, kedy sa bez drybrushu nezaobídete pokiaľ chcete kvalitný model. Navyše je to veľmi rýchla technika a nie je na tom čo pokaziť, jedine, že by ste na štetci nechali viac farby, než je treba. Maľovať vozidlo inak než drybrushom alebo sprejom nedoporučujem. Na tak veľkých rovných plochách vidieť každý ťah štetcom a nie je ako highlightovať.

Detaily na vozidle a rôzne nálepky, popr. Nápisy a iné graffiti nechám na vás a venovať sa im nebudem. Čo ale spomeniem a veľmi rád, je tvorba ošúchaného laku, poobíjaného vozidla, piesku, hrdze a blata. Veď čo by to bolo za vozidlo, keby nebolo nejakým z týchto spôsobom znehodnotené. Tí, ktorí si chrómujú v garáži starú Škodovku a pravidelne ju lakujú a myslia si, že ich tanky práve vyšli z výrobnej linky, tak nech prestanú čítať.

Fáza ničenia ťažko namaľovaného vozidla je jedna z mojich najobľúbenejších. Vzhľadom na to, že model je plastový, drhnutie šmirgľovým papierom nepomôže. Aplikovať ešte pred maľovaním kovovú fóliu, aby ste dosiahli verný efekt obitia laku je čisté šialenstvo. Takže čo nám ostáva? Veľmi jednoducho si naneste na štetec striebornú farbu a na miestach kde sa dá predpokladať znehodnotenie náteru túto farbu aplikujte. Najmä na podvozok a hrany vozidla. Jednoduché ale ak sa posnažíte bude to vyzerať veľmi verne. Pokiaľ vám to nestačí, tak môžeme pridať aj trochu hrdze.

V zásade som používal dva spôsoby ako dosiahnuť hrdzu. Prvý spočíva v tom, že ešte pred tým než použijete striebornú farbu dané miesta potriete tmavohnedou farbou, popr. S jemnou prímesou červenej /proste hrdzavej. Potom jemný drybrush striebornou a je to. Druhý spôsob, že na už obité vozidlo, na jeho kovové časti aplikujeme hnedý ink, poprípade aj zelený, ak má byť vozidlo riadne staré...

Čo sa týka blata, tak to je ten istý prípad ako s hrdzou. Hnedý ink je ideálne blato, s tým, že s ním môžete zahádzať aj celý tank. Keď som sa ja dostal do amoku, tak nebol od blata len tank, ale aj ja a polka izby. Najmä sa snažte aspoň na spodné okraje, pásy /ak má, podvozok a tak... Toto samozrejme neplatí pre eldarské a iné lietadielka :P Pri aplikácii bahna sa dá použiť technika ?zubnej kefky? /dobrý názov čo.. :D a to sa robí tak, že začnete prechádzať prstami alebo iným predmetom po vláknach štetca a tie po prudkom narovnaní vystrekujú kvapky farby, čím sa dajú dosiahnuť naozaj úchvatné efekty potrieštenia bahnom, alebo krvou... len treba mať dostatočne vlhký štetec a nemieriť si tým do očí.

No a nakoniec piesok, ten som veľmi nepoužíval, ale dá sa urobiť hrubým drybrushom svetlohnedou farbou.

Dúfam, že k maľovaniu vozidiel stačilo, určite existuje veľa iných techník, ale túto som videl používať najčastejšie a robil som ňou aj ja. Navyše za relatívne krátky čas dosiahnete naozaj veľmi pekné výsledky.
Index :: Print :: E-mail
Komentář je vlastnictvím jeho autora. Neodpovídáme za jeho obsah.
Poslal VláknoNové obrázky
Rýchle linky
Nové príspevky
Nové linky


Copyright Š 2003 by WARGAMING.sk   |  Powered by XOOPS 2.0 ? 2001-2003 The XOOPS Project  |   Design by 7dana.com