[ Stolové hry | Miniatúry | Warhammer | Warhammer 40K | Confrontation ]

  
Hlavné Menu
Reklama
Spriatelené Weby
 
 
 
www.kafe.sk
  Naše mini-logo:
 
Nové články
The first task [2012-02-10 21:05:04]
Takze uvodny clanok co som sa len tak chvilu hral ked nebolo v robote co robit :D nejasnosti je tam...
Stret na Sartanskej planine [2011-12-07 10:13:53]
Battletech 3025
ZRudi vs Miglo
+++Stret na línii Kamenin – GT 722+++ [2011-11-16 12:44:01]
+++Krst ohňom A´un Adat+++ [2011-01-31 19:43:51]
+++chaos vs tau battlereport+++
Kto je online
Pripojeno uživatelu: 7
(1 v sekci Články)

Reg. uživatelé: 0
Návštevníci: 7

více...


Intro ku wargamingu
  Posted on Thu 13 Apr 2006 by fingol (1762 reads)
Vítajte na stránke venovanej strategickým stolovým hrám s miniatúrami. Wargaming.sk Vám predstaví zaujímavé a kreatívne hobby, s ktorým ste sa ešte možno nestretli. Naša stránka sa prevažne venuje herným systémom od firiem Games Workshop a Rackham.

O čo tu teda ide?

Wargaming je hobby, ktoré v sebe kombinuje viaceré aspekty zábavy. Keďže ide v prvom rade o hru, tak ponúka zábavu pre dvoch a viacerých hráčov pri partií, v ktorej si protihráči zmerajú svoje taktické a kombinačné myslenie, spolu s dávkou šťastia. Nakoľko sa hrá s miniatúrnymi, ale zároveň veľmi detailnými modelmi a doplnkami, ktoré sa často predávajú nezlepené a nenamaľované, veľkú časť hobby tvorí modelárska činnosť. Okrem uvedených charakteristík treba ešte spomenúť dokonale, do najmenších detailov prepracované pozadie a príbehy herných svetov. Systémy Warhammer Fantasy Battles a Warhammer 40 000 vďaka svojmu viac než dvadsaťročnému trvaniu a zlepšovaniu ťažia z bohatého a inteligentného sveta fantasy a temnej budúcnosti, ktorý je neustále formovaný jednak výsledkami celosvetových kampaní ako aj literárnou tvorbou skúsených spisovateľov. Podobne, i keď vekovo mladší Confrontation, sa opiera o svoje špecifické a silné fantasy prostredie.

Či už ste teda hráči so záujmom spoznať nových ľudí a preskúšať si svoje vodcovské schopnosti na simulovanom bojisku, alebo vášniví modelári, prípadne sa zaujímate o kvalitnú dobrodužnú/sci-fi literatúru, svet wargamingu a Wargaming.sk bude tým pravým miestom pre Vás.

Herné systémy

Starí rodičia wargamingu, herné systémy Warhammer Fantasy Battles a Warhammer 40 000 of firmy Games Workshop, sú i v dnešnej dobe pravdepodobne najpopulárnejšími predstaviteľmi tohto hobby a merítkom pre každý nový prírastok do rozrastajúcej sa rodiny spomínaných hier. Ich kvalitu a popularitu dokazujú nie len spomínané romány, ale tiež komixy a počítačové a kartové hry. Každoročne sa usporadúvajú po celom svete mnohé súťaže v hraní týchto hier ako aj v modelovaní a maľovaní miniatúr používaných v rámci hier.

Warhammer 40 000

Hra je situovaná do temnej budúcnosti štyridsiatehoprvého tisícročia, kde ľudstvo, rozdrobené po celej galaxií a spájané jedine gigantickým aparátom moci s feudálnym charakterom, zvaným Impérium, musí čeliť útokom zvonku i zvnútra. Okrem hrozby mimozemských rás, musia muži a ženy ozbrojených zložiek Impéria odrážať náporom skorumpovaných a mocichtivých zradcov a mutantov z vlastných rád. Jedinou pomocou im sú geneticky modifikovaný ochrancovia ľudstva – nadľudskí Vesmírni Mariňáci.
V hre sú znázornené práve takéto ozbrojené konflikty. Každý hráč velí armáde podľa vlastného výberu a preferencií. Je jedno či človek inklinuje viac ku krvilačným beštiám snažiacim sa vyhubiť ľudské pokolenie, alebo manipulatívnym a technicky pokročilým mimozemšťanom, alebo sa radí k hrdinným zástancom Impéria, pretože každá armáda poskytuje hráčovi možnosť si ju do veľkej miery prispôsobiť vlastnému štýlu hry a bohatý výber miniatúr spolu s kúskom fantázie zaručujú originalitu armád.


Warhammer Fantasy Battles

Ako už názov napovedá ide o hru z prostredia fantasy s bájnymi rasami ako trpazlíci, elfovia, upíry, obry či draci, ktorému vládne mágia. Samozrejme, aj tu sa nachádzajú ľudské kráľovstvá okrem vyššie uvedených tvorov a netvorov. Takisto ako pri predchádzajúcom systéme má každý hráč na výber z veľkého množstva zaujímavých a originálnych armád, ktoré sa od seba odlišujú mnohými charakteristikami.

Príprava na hru

Všetky hry Warhammeru sú stanovené bodovou hodnotou armád zúčastnených hráčov. Všetky modely majú vo svojich vlastných publikáciách, opisujúcich dané armády pridelenú bodovú cenu, rovnako ako možnosti ich výzbroje a špeciálnej výbavy. Na základe týchto bodov si hráč vyberie a zostaví armádu. Bežné hry sa hrávajú na 1000 bodov a viac, i keď sa samozrejme dajú hrať aj menšie partie, ale väčšinou nebývajú také zaujímavé a majú tendenciu výrazne závisieť na šťastí a menej na voľbe armády, či strategickom myslení. Ich veľkou výhodou je však krátky čas za ktorý sa dajú odohrať. Hry Warhammeru od 1000 bodov do 1500 sa dajú stihnúť odohrať do dvoch, resp. dva a pol hodiny. Tento čas tiež závisí od jednotlivých armád, či hraných misií.
Okrem výberu armády je dôležité pripraviť aj hraciu plochu. Bojiská, na ktorých sa partie odohrávajú treba prispôsobiť hre pomocou tematických doplnkov, ktoré budú predstavovať terén a simulovať v čo najväčšej miere členitosť reálneho bojiska. Rôzne prekážky a kryt, ktorý terén poskytuje, má pre hru dôležitý význam.

Priebeh hry

Obidva herné systémy sú rozložené na ťahy, ktoré sa skladajú z viacerých fáz. Hráč keď je na ťahu tak svoje modely môže pohnúť, zaútočiť s nimi, strieľať, prípadne využiť ich rozličné špeciálne vlastnosti. Úspech všetkých útokov, či striel sa vyhodnocuje na základe hodov kockami. Warhammer využíva klasické šesťstenné kocky, čo urýchľuje a zjednodušuje priebeh a plynulosť hry.
Jednotlivé hry spravidla trvajú predom stanovený počet kôl, i keď niektoré scenária môžu mať náhodne určenú dĺžku trvania. Práve spomínané scenária sú zaujímavým elementom, ktorý oživuje hru a na základe rozdielnych cieľov na dosiahnutie pre hráčov, pomáha jednotlivé partie od seba odlišovať.Ako z týchto pár stručných riadkov vyplýva, herné systémy Warhammer Fantasy Battles a Warhammer 40 000, sú kombináciou modelárskeho a herného hobby, ktorá ponúka možnosť kreatívneho ale aj zábavného odreagovania sa. Napriek určitej závislosti na šťastí, však poskytujú tieto hry hráčom možnosť vyskúšať si svoje veliteľské schopnosti a strategické myslenie a v neposlednom rade otvárajú bránu do úžasných svetov vynikajúcej fikcie!
Index :: Print :: E-mail
Komentář je vlastnictvím jeho autora. Neodpovídáme za jeho obsah.
Poslal VláknoNové obrázky
Rýchle linky
Nové príspevky
Nové linky


Copyright Š 2003 by WARGAMING.sk   |  Powered by XOOPS 2.0 ? 2001-2003 The XOOPS Project  |   Design by 7dana.com